Verdensmålsugen hos Forsyningen
Bliv klogere på affald og miljø i uge 36.
Når Verdensmålsugen løber af stablen i Frederikshavn Kommune, kan du møde Forsyningen tirsdag den 2. september
- på Frederikshavn Ressourcecenter, Vendsysselvej 202, 9900 Frederikshavn kl. 15.00 – 17.00
- til Landsbyløbet i Strandby, Digetsvej 13, Strandby kl. 17.15 – 21.00
På Frederikshavn Ressourcecenter kan du få rundvisning og lære mere om affaldets rejse i Frederikshavn Kommune. På centeret samler vi de genanvendelige affaldstyper i den store omlastehal, hvorfra affaldet sendes videre til de anlæg, der sørger for at genanvende de forskellige typer affald. Ressourcecenteret er hjem for vaskehal, 25 skraldebiler, kontor – og omklædningsfaciliteter samt kantine.
Frederikshavn Ressourcecenter
Du kan høre mere om, hvad der sker med pap, papir, plast, metal og kartoner, når skraldebilen har tømt affaldsbeholderen ved din husstand.
På Ressourcecenteret samler vi også farligt affald, gips, bøger, tekstilaffald og flamingo fra genbrugspladsen til videre genanvendelse. Se, hvordan den rene, hvide flamingo ”mister luften”, inden vi sender den videre.
Rundvisningen er gratis og kræver ikke tilmelding.
Landsbyløbet i Strandby arrangeres i samarbejde med bl.a. FDF Spejderne på byens nye samlingssted - Kirkemarken. I uge 35 får eleverne på Strandby Skole udleveret en affalds-bingo plade og kan gå på bingo-jagt inden Verdensmålsugen. Her kan de samle affald og krydse det affald af på pladen, de finder. Pladen skal afleveres til Landsbyløbet den 2. september, hvor Forsyningen kvitterer med en lille gave.
Udover at få sved på panden og ekstra skridt på kontoen til Landsbyløbet, kan du samtidig gøre en forskel for miljøet ved at deltage i affaldsindsamlingen under løbet. Saml affald på din rute og aflevér det ved Forsyningens stand. Her kan du deltage i vores konkurrence, blive klogere på affaldssortering og lære mere om de affaldstyper, som kan være svære at sortere.
Du kan læse mere og tilmelde dig løbet her https://landsbyloebet.nemtilmeld.dk/48/